10 tapaa leikata päivittäistavarakaupan laskua


Älä anna ruokaostoksesi maksaa enemmän kuin sen pitäisi! Ryhdy ruokakaupan ammattimaiseksi ostajaksi näillä 10 vinkillä päivittäistavaralaskun leikkaamiseen.

10 tapaa leikata päivittäistavarakaupan laskua 10 tapaa leikata päivittäistavarakaupan laskuaVihjeidemme avulla säästät rahaa ruokakaupassa hetkessä!

1. Suunnittele eteenpäin
Ennen kuin suunnittelet viikon valikot, tarkista myymälämainoksista, mitkä ovat myynnissä. Perustaa aterianne tähän. Jos sinulla on resepti, jota olet kuollut kokeilla, mutta ainesosia ei ole myynnissä, ole vain kärsivällinen.



Kun suunnittelet ruokalistaa, muista, että jäännökset voidaan sisällyttää muihin aterioihin. Ylimääräiset vihanneksesi voidaan lisätä keittoon tai grillattua kanaa voi olla herkullinen salaattikastike. Jäämien heittäminen on kuin rahan heittäminen - käytä niitä viisaasti!



Jos menet kauppaan ilman ostoslistaa, herättää todennäköisemmin ostoksia. Tarpeettomat tuotteet lisäävät vain päivittäistavaralaskusi, eivätkä yleensä ateriasi. Joten varmista, että sinulla on täydellinen ostoslista, mukaan lukien ostamasi välipalat ja juomat. Yritä pysyä tiellä ja vältä käytävien päässä olevia näyttöjä. Heillä on yleensä hyviä myyntituotteita, kuten tortillakuoria, mutta ne näytetään täyden hinnan tuotteilla, kuten taco-kastike, mausteet, sirut ja salsa, joita saatat tuntea pakottavan ostamaan taco-illallisen loppuun.

2. Ole taju kuponkien kanssa
Jenny Martin, kuponkivissi ja sen luoja Southern Savers , kupongeille omistettu verkkosivusto, uskoo, että sinun ei pitäisi koskaan ostaa tuotetta täydellä hinnalla. Kun kuponkeja, myyntiä ja alennuksia on jatkuvasti, sinun pitäisi ostaa tuote vain sen 'alimmalla hinnalla'. 'Se on oppimisprosessi', hän sanoo, 'mutta kun ostat purkin suolakurkkua 10 sentillä, et voi koskaan palata täyteen hintaan.'



Aloita keräämällä kuponkeja. 88% kuponkeista on sunnuntai-lehdessä, ja koska muilla päivillä ei ole kuponkeja, aloita haku siellä. Voit myös tulostaa kuponkeja verkosta osoitteesta Punainen luumu , SmartSource.com ja Coupons.com . Jos soitat valmistajalle ja sanot, että haluat kokeilla tuotetta ja haluaisit kuponin, he lähettävät joskus sellaisen sinulle. Rekisteröidy myös myymälöiden ja valmistajien uutiskirjeisiin ja tarkista heidän verkkosivustoilta kuponkeja.

Kun olet kerännyt kuponkeja, voit mennä eteenpäin ja käyttää sitä heti tarvitsemassasi tuotteessa, mutta eniten rahaa säästävä temppu on kaksinkertaistaa kuponkeja tai jopa kolminkertaistaa ja käyttää niitä, kun tuote tulee myyntiin . Useimmissa kaupoissa voit yhdistää myymäläkupongin valmistajan kuponkiin. Tällä tavoin voit ostaa tuotteet niiden 'pohjaan pohjahintaan'.

3. Osta Generic
Suurimman osan ajasta ainoa ero tuotemerkkituotteiden ja ruokakaupan tavaramerkkituotteiden välillä on pakkaus. Katso etiketin ulkopuolelta ja vertaa ainesosia. Tulet huomaamaan, että ainesosat ovat suurimmaksi osaksi samat, mutta hinta on erilainen. Älä siis tartu vain tunnistamaasi brändiin. Tee vähän tutkimusta löytääksesi parhaan tarjouksen käytännössä täsmälleen samasta asiasta.



4. Syö terveellisemmin
Yksinkertaisesti vähentämällä annoksia voit säästää paljon rahaa. Aloita käyttämällä salaattilevyä ruokalautasena. Tyhjän tilan takia on taipumus palvella suurempia annoksia suuremmilla levyillä. Kun olet tottunut pienemmän lautasen annoskokoihin, tiedät, kuinka paljon sinun on ostettava ruokakaupasta. USDA suosittelee, että lihan annoksen tulisi olla 2-3 unssia tai korttipakan kokoinen. Hedelmien tai vihannesten annoksen tulisi olla nyrkin kokoinen, ja riisin annoksen tulisi olla cupcake-kääreen kokoinen. Pidä tämä mielessä, kun ostat päivittäistavaroita.

Älä osta kaloreihin pakattua ruokaa, jolla on vähän ravintoarvoa. Pidä kiinni elintarvikkeista, jotka täyttävät sinut, mutta eivät ole täynnä sokereita, kuten virvoitusjuomia ja leipomotuotteita. Hedelmät ja vihannekset ovat täynnä kuitua ja vettä, mikä pitää sinut kylläisenä, mutta ei lisää paljon kaloreita. Pavut ovat toinen loistava vaihtoehto kuitupitoisuutensa vuoksi.

5. Osta Produce In Season
Vaikka mustikat antavat herkullisen lisäyksen jogurttiin ja muroihin, ja kurpitsa olisi helppo puoli lyödä viikon illalla, ne eivät ole aina kaudella. Tuotteiden ostaminen sesongin ulkopuolella on paljon kalliimpaa, koska tuotannossa on enemmän kustannuksia ja vaivaa. Määritä mikä tuote on kaudella ja osta sen mukaan.

6. Älä osta aina tuoretta tuotetta
Kun tuote on sesongin ulkopuolella, osta se pakastettuna, purkitettuina tai kuivattuina. Se maksaa yleensä vähemmän kuin tuoreet tuotteet ja sillä on sama ravintoarvo. Vaikka tuoreet tuotteet menettävät yleensä osan ravintoarvostaan ​​kuljetuksen aikana, esimerkiksi vihannekset pakastetaan kypsyyshuipussaan, kun niiden ravintoarvo on suurin.

7. Osta Must-Go-ruokia
Älä erehdytä näitä alennettuja pakollisia elintarvikkeita vanhentuneina elintarvikkeina. Ruokakaupat merkitsevät yleensä maitotuotteet, leivonnaiset, tuotteet ja lihan, kun ne ovat lähellä myyntipäivää, ei sen jälkeen, kun ne ovat saavuttaneet kyseisen päivämäärän. Nämä alennetut tuotteet ovat silti täysin turvallisia ostaa. Kysy myymälästäsi, kun he merkitsevät nämä tuotteet, ja voit suunnitella tuotteiden ostamisen etukäteen.

8. Tarkista yksikköhinnat
Pelkästään siksi, että tuote on halvempi, ei aina tarkoita, että saat parhaan vastineen. Tarkista yksikköhinnat (hinta unssilta tai punnalta) verrattaessa tuotteita, saatko parhaan vastineen. Jos yksikköhintaa ei ole luettelossa, jaa kokonaiskustannus yksikkömäärällä.

9. Katso rekisteriä
Ruokakaupassa hinnat muuttuvat jatkuvasti. Tarkkaile ahkerasti rekisteriä varmistaaksesi, että saat jokaisen tuotteen ilmoitetun hinnan. Käytännöt vaihtelevat, mutta jotkut kaupat antavat sinulle ylimääräisen alennuksen tai jopa antavat sinulle tuotteen ilmaiseksi, jos hinnoitteluvirhe on.

10. Istuta puutarha
Oman tuotannon kasvattaminen voi todella auttaa säästämään rahaa ruokakaupassa. Otetaan esimerkiksi yrttejä. Ruokakaupan yrttipakkaus voi maksaa 3--6 dollaria, ja voit käyttää pakkausta yhteen, ehkä kahteen ateriaan. Ruukkuyrtit puolestaan ​​maksavat 2,50 - 4 dollaria ja ne kestävät noin kahdeksan kuukautta.